STAMITZ, HOFFMEISTER, KROMMER: KONCERTY NA DWA KLARNETY

STAMITZ, HOFFMEISTER, KROMMER: KONCERTY NA DWA KLARNETY

Rating

4 out of 5
Wartość artystyczna
5 out of 5
Brzmienie

Total

4.5
4.5 out of 5
Acymistrzowskie wykonanie utworów skomponowanych w okresie świetności klarnetu.

Najlepszą europejską orkiestrą drugiej połowy XVIII wieku była orkiestra w Mannheim. Kiedy 22-letni usłyszał ją podczas swoich wojaży, pisał rozentuzjazmowany do ojca: „Gdyby u nas [w Salzburgu] były klarnety! Nie uwierzy papa, jak pięknie może brzmieć Symfonia z fletami, obojami i klarnetami!”.

To właśnie twórcy związani z orkiestrą Mannheim spopularyzowali ten instrument. Po zmianach w budowie, które zaowocowały wyróżniającym się dźwiękiem, klarnet stał się instrumentem wirtuozowskim i znalazł się w centrum zainteresowania wielu wybitnych kompozytorów zaspokajających popyt na efektowne utwory o charakterze koncertowym. Do najbardziej znanych należeli Carl Stamitz (1745-1801), Franz Anton Hoffmeister (1754-1812) i Franz Krommer (1759-1831). Wybrane na płytę koncerty na dwa klarnety to niewątpliwie najpiękniejsza i najbardziej radosna literatura, jaka kiedykolwiek powstała z myślą o tym instrumencie.

Kompozycje wykonywane przez wybitnego polskiego klarnecistę profesora Andrzeja Godka i jego uczennicę Barbarę Borowicz oraz dwa zespoły pod batutą Adama Klocka ujmują polotem, wdziękiem, pogodnymi, eleganckimi tematami, liryczną tanecznością, subtelną melancholią i energicznym rozmachem. Akompaniament orkiestrowy jest barwny, pełen brzmieniowych niuansów i dynamicznych kontrastów. Muzyczne bogactwo tych koncertów upaja niczym zimny riesling przed śniadaniem.

Koncerty Stamitza i Hoffmeistera interpretuje Orkiestra Filharmonii Kaliskiej, ostatni – Krommera – przypadł Orkiestrze Filharmonii Częstochowskiej. Obydwoma zespołami dyryguje Adam Klocek, jeden z bohaterów nagrodzonej Grammy płyty „Night in Calisia”. Gra jest soczysta, precyzyjna, bardzo stylowa i doskonale zrównoważona, dzięki czemu w pełni można docenić najwyższe kwalifikacje dwojga solistów. Reżyseria dźwięku na najwyższym poziomie.

Wydawcą płyty jest wytwórnia DUX, która ma prawo do dumy z kolejnej bardzo wartościowej pozycji w swoim katalogu.

stamitz

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI, PŁYTY

Skomentuj