STEREOTYPY vol. 2

STEREOTYPY vol. 2
Nowości płytowe, na które warto zwrócić uwagę

7619931160221_HR_RVB_grande

Pierwszy studyjny album brazylijskiego pianisty o rumuńskich korzeniach. Pochodzi z arystokratycznej rodziny (jego matka jest księżną), która wyemigrowała za ocean w okresie dyktatury Nicolae Ceaușescu. W 2013 roku Cristian Budu wygrał prestiżowy konkurs Clary Haskil. W gronie jego zwycięzców są tacy artyści jak: Richard Goode, Christoph Eschenbach, Till Fellner, Martin Helmchen czy Evgeny Korolyov. Album został nagrany w słynącej ze znakomitej akustyki Salle de Musique w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii.

Le Nozze
Nowa wersja jednej z najpopularniejszych oper w historii muzyki. Plejadą gwiazd dyryguje 41-letni Kanadyjczyk Yannick Nezet-Seguin, który niedawno został następcą Jamesa Levine’a na stanowisku dyrektora artystycznego nowojorskiej Metropolitan Opera. Premiera trzypłytowego albumu Deutsche Grammophon została zaplanowana na 8 lipca.

Miroslav Vitous
Czeski basista (1947) wraca do muzyki legendarnej formacji, którą w 1970 roku zakładał wraz z Joe Zawinulem i Waynem Shorterem. Grał w niej przez 3 lata, po czym rozstał się z nią w okolicznościach mało dworskich – zarzucił swoim kolegom zbytnią komercjalizację oraz szukanie sukcesu na siłę, a także brak sprawiedliwości w rozliczeniach finansowych. No, ale kto by teraz o tym pamiętał. W programie płyty m.in. “Birdland”, “Seventh Arrow”, “Scarlet Woman”, “Pinocchio” i “Morning Lake”. Muzykowi towarzyszą Gary Campbell i Roberto Bonisolo na saksofonach, Aydin Esen na keyboardach i perkusiści Gerald Cleaver i Nasheet Waits.

glauco venier
Pierwszy solowy album włoskiego pianisty, który wcześniej pojawił się na trzech płytach Normy Winstone i Klausa Gesing opublikowanych przez ECM. To piętnaście miniatur, pełnych dyskrecji i intymności, wyprodukowanych przez Manfreda Eichera w studio RSI w Lugano. Włoski pianista dźwięki swojego fortepianu wzbogacił delikatnym brzmieniem instrumentów perkusyjnych, które przypominają dzwonki wietrzne poruszane przez lekką bryzą.

PTC5186538_Coverart
Dwuaktowa opera, którą John Corigliano napisał na zlecenie The Met w związku z jej 100-leciem. Premiera dzieła zaliczanego do gatunku „grand opera buffa” odbyła się w 1991 roku, czyli dwanaście lat po złożeniu zamówienia. Od początku cieszyło się olbrzymim powodzeniem – siedem pierwszych przedstawień w Metropolitan wyprzedało się do cna. „Duchy Wersalu” przedstawiają perypetie Pierre’a Beaumarchais’a, XVIII-wiecznego francuskiego dramaturga, który chce uchronić przed szafotem Wielkiej Rewolucji swoją ukochaną. „Niestety, okazuje się jednak, że kochanką pisarza jest Maria Antonina, a właściwie jej duch, bo oboje bohaterów to zjawy zamieszkujące dwór Króla Słońce. Cała opera pełna jest zabawnych intryg i sytuacji.” – czytamy w polskim streszczeniu opery. Dwupłytowy album SACD Pentatone jest początkiem cyklu American Opera Series. Materiał został zarejestrowany przez znaną firmę nagraniową Soundmirror, która ma na swoim koncie m.in. wiele realizacji dla audiofilskiej wytwórni Reference Recordings.

Shostakovich- Piano Trios Nos. 1 & 2; Viola Sonata - CMS Source
Dwie młodzieńcze kompozycje Szostakowicza, pełne werwy i kontrastów, zestawione z sonatą na altówkę, którą artysta pisał zdając sobie już sprawę z fatalnego stanu zdrowia. Te trzy utwory, mistrzowsko wykonywane przez Vladimira Ashekazy’ego oraz dobranych przez niego kameralistów, tworzą przestrzeń, w której mieści się cała kariera rosyjskiego geniusza. W życiu doświadczył momentów wielkich i strasznych, był świadkiem największych dramatów w dziejach i obiektem nieludzkiego terroru. W przejmującej twórczości potrafił oddać jednak nie tylko grozę czasu, z którym przyszło mu się zmierzyć, ale także czarną groteskę i cień beztroski niezbędne, by nie postradać zmysłów napiętych do granic wytrzymałości. Płyta w swoim wyrazie tak złożona, jak tylko złożone mogą być uczucia człowieka trwającego w skrajnościach.

Beethoven
Nowy komplet symfonii Beethovena w wykonaniu Filarmoników Berlińskich prowadzonych przez sir Simona Rattle. Materiał został utrwalony w październiku ubiegłego roku w siedzibie orkiestry. To wydawnictwo jest ukoronowaniem serii koncertów w Nowym Jorku, Paryżu, Wiedniu i Berlinie, podczas których niemiecko-brytyjski dream team prezentował wielkie dzieła Ludwiga wzbudzając entuzjazm i owacje na stojąco. Nagrania ukazują się w ekskluzywnym opakowaniu zawierającym m.in. 5 CD, Pure Audio Blue-ray z 2.0 PCM Stereo i 5.1 DTS-HD MA w jakości 24/96 oraz dodatkowe dyski z filmami. Muzykę można również kupić w formie plików 24/192.

 

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj