SZYMON NEHRING: CHOPIN, SZYMANOWSKI, MYKIETYN

SZYMON NEHRING: CHOPIN, SZYMANOWSKI, MYKIETYN
Jeszcze nie ostygły klawisze fortepianów na XVII Konkursie Chopinowskim, a na półki trafia już debiutancka płyta Szymona Nehringa, jedynego polskiego finalisty

Szymon Nehring, jeden z najbardziej obiecujących młodych polskich pianistów finalista XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, laureat wielu konkursów pianistycznych, prezentuje się w swojej debiutanckiej płycie, nagranej w 2015 roku w Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Program jego pierwszego krążka jest bardzo zróżnicowany – od cyklu etiud Chopina op. 25, po współczesne preludia Pawła Mykietyna. Recitalu dopełnia wirtuozowski cykl wariacji b-moll Karola Szymanowskiego, dedykowany Antoniemu Rubinsteinowi.

Interpretacje Nehringa są niezwykle dojrzałe i bardzo osobiste. Szczególną pozycję na płycie zajmuje nadzwyczaj udana interpretacja fantazji f-moll op. 49 Chopina, utworu o bardzo skomplikowanej i wymagającej formie oraz programowym charakterze, bezbłędnie, acz bez dosłowności, odczytanym przez młodego wykonawcę. Zarówno etiudy, jak i fantazja znalazły się w programie, który Szymon Nehring zaprezentował na XVII Konkursie Chopinowskim.

Pianista urodził się 29 września 1995 r. w Krakowie. Naukę gry rozpoczął w wieku pięciu lat. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną w rodzinnym mieście. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa.

Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci w Jeleniej Górze (II nagroda, 2008), „Chopin +” w Budapeszcie (I nagroda, 2010), Konkursie „Krok ku mistrzostwu” w Petersburgu (III nagroda, 2011), Konkursie Chopinowskim w Narwie (I nagroda oraz nagroda EMCY, 2012), Festiwalu w Żychlinie (II nagroda, 2013). W 2014 r. uzyskał pierwszą lokatę na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, II nagrodę „Premio Academia” w Rzymie oraz I nagrodę i wyróżnienie za wykonanie nokturnu Chopina w Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu.

Występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi w Jeleniej Górze i Tallinie, a także orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, i Jeleniogórskiej (wykonał Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina). Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, Fundacji „Pro Musica Bona” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

nehring

mat.: DUX, NIFC

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj