T+A PA 3100 HV

T+A PA 3100 HV
Nowa wersja topowej integry.

PA 3100 HV został stworzony w oparciu o dotychczasowy model PA 3000 HV, a większość jego podzespołów jest identyczna, jak w przypadku poprzednika. Najbardziej oczywista różnica widoczna jest na przednim panelu, na którym mieści się para wskaźników wychyłowych wyświetlających stan używanego aktualnie wyjścia w skali logarytmicznej, pokazanej jako waty oddawane przy czterech omach. Kolejny zmieniony element to zaprojektowana na nowo sekcja analogowa oraz zasilacz, który teraz jest bardzo podobny do tego zastosowanego w końcówce mocy A 3000 HV. Dzięki temu możliwe jest podłączenie dodatkowego zasilania PS 3000 HV w celu zwiększenia stabilności, jakości oraz wydajności systemu zasilającego.

Niemieccy inżynierowie poprawili także sekcję przedwzmacniacza. Podobnie jak wszystkie urządzenia z serii High Voltage, również PA 3100 HV ma budowę symetryczną, z całkowicie rozdzielonymi kanałami i podziałem wnętrza na strefy. Płytki z obwodami przedwzmacniacza, zawierające sekcje wejścia, regulację głośności i wzmacniacz wysokiego napięcia umiejscowione są w górnej strefie pod pokrywą obudowy. Ich symetryczna konstrukcja eliminuje oddziaływania elektromagnetyczne. Cała sekcja stworzona jest z grubych płyt aluminiowych i została całkowicie oddzielona oraz od niższego przedziału, który zawiera stopnie mocy, zasilanie o niskim napięciu oraz wyjścia głośnikowe. W przeprojektowanej sekcji przedwzmacniacza zastosowano między innymi precyzyjne rezystory oraz pozłacane przekaźniki.

Niższa sekcja PA 3100 HV zawiera cały wzmacniacz mocy wraz ze stopniami wyjściowymi, kondensatorami oraz układami zasilającymi. Ściana oddzielająca obie części obudowy ma 10 mm grubości i – jak można było oczekiwać – jest zrobiona z aluminium. Oznacza to, że wzmacniacz napięciowy i prądowy są zamontowane na osobnych płytkach, umiejscowionych w oddzielnych częściach obudowy tak, aby zapobiec możliwości oddziaływania jednej sekcji na drugą. Co ciekawe, obie części zostały także odseparowane galwanicznie. Wynikiem bezkompromisowego projektu jest całkowity brak efektów zwrotnych pomiędzy prądem głośnikowym a stopniami wzmacniacza napięciowego, a także brak zwrotów z obciążeń głośnikowych. Będący sercem urządzenia transformator toroidalny ma moc 1000 W i został zamknięty w metalowej puszce ekranującej. Nadmiar ciepła z tranzystorów odprowadzają masywne radiatory. Przedni panel wzmacniacza to aluminiowa płyta o grubości 40 mm, która nie tylko dobrze wygląda, ale też chroni układy wewnętrzne przed zakłóceniami z zewnątrz.

Ale to nie koniec możliwości nowego flagowca T+A. Dalsza poprawa stabilizacji i dostarczenia mocy do PA 3100 HV możliwa jest poprzez podłączenie do niego zasilacza PS 3000 HV przy użyciu specjalnego kabla Power Link ze złączami M-23 zawierającymi styki o wysokim napięciu. W takiej konfiguracji sekcja sieciowa wewnątrz PA 3100 HV jest odpowiedzialna za zasilanie stopni wejściowych oraz wzmacniacza wysokonapięciowego, podczas gdy zewnętrzny PS 3000 HV dostarcza mocy do stopni wyjściowych, zapewniając całkowicie stabilne zasilanie. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, największą zaletą całego projektu ma być to, że PA 3100 HV jest odizolowany od obciążeń obwodu oraz zakłóceń spowodowanych zasilaniem. Moc – 300 W przy 8 omach i 500 W przy obciążeniu 4-omowym. Pasmo przenoszenia – 0,5 Hz-300 kHz. Stosunek sygnał/szum – 110 dB. Zniekształcenia harmoniczne poniżej 0,001%.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj