TELEMANN. BOLETTE ROED. ARTE DEI SUONATORI

TELEMANN. BOLETTE ROED. ARTE DEI SUONATORI

Rating

5 out of 5
Wartość artystyczna
5 out of 5
Dźwięk

Total

5
5 out of 5
Płyta, której nie da się zapomnieć. Fenomenalna interpretacja oraz reżyseria dźwięku.

Georg Philipp Telemann (1681-1767) stworzył ok. 1700 kantat, ponad 50 oper i pasji oraz kilkaset utworów instrumentalnych.

Ulegał wpływom włoskim, francuskim, polskim, a nawet morawskim, przy tym miał talent, był Niemcem i żył długo, więc jego spuścizna jest praktycznie nie do ogarnięcia.

Polski zespół Arte dei Suonatori, jeden z najznamienitszych w świecie, może i w historii, pokusił się o nagranie płyty, która mogłaby stanowić punkt wyjścia, zachętę, pomnik lub kamień węgielny pod gmach, gdzie melomani w pełni doceniliby twórczość kompozytora czasami zbyt szybko zaliczanego do barokowej galanterii.

Znajdują się na niej trzy koncerty (TWV 52:e1, TWV 43:g3, TWV 52:a1) oraz suita (TWV 55:a3), których porywający urok pokona każdą próbę oporu. To prawie 80 minut muzyki będącej w stanie przeoblec najpotworniejszą formę ziemskiego smutku w bezgraniczną świetlistość dobra, piękna, nadziei i radości.

telemann-bolette-roed-b-iext30637034

Tę płytę będziesz nosił w sobie tak, jak „Wariacje Goldbergowskie” Goulda, „Pierścień Nibelunga” Soltiego czy „Sun Bear Concerts” Jarretta.

Mistrzowskie wykonanie kompozycji Telemanna to efekt współdziałania polskiej orkiestry oraz wybitnych solistów: Bolette Roed (flet prosty), Reiko Ichise (viola da gamba) i Alexisa Kossenko (flet poprzeczny).

Owacje na stojąco należą się również realizatorom dźwięku, którzy z nieopisaną maestrią uwiecznili interpretację zespołu muzyków. Nagranie odbyło się w kościele parafialnym św. Jakuba Większego przy Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze.

Fenomenalna płyta. Najlepsza w historii zespołu Arte dei Suonatori oraz wytwórni DUX.

Skomentuj