THE DAVID W. NIVEN COLLECTION OF EARLY JAZZ LEGENDS 1921-1991

THE DAVID W. NIVEN COLLECTION OF EARLY JAZZ LEGENDS 1921-1991
Prawdziwy skarb - tysiąc godzin nagrań z okresu wczesnego jazzu. Za darmo, legalnie i w bezstratnych plikach! Grają i śpiewają najwięksi - Miles Davis, Thelonious Monk, Charlie Parker, Duke Ellington, Django Rheinhardt, Coleman Hawkins, Frank Sinatra, Louis Armstrong

Ta niezwykła kolekcja jest życiowym dziełem nauczyciela szkoły średniej w New Jersey Davida W. Nivena, który pierwsze płyty z jazzem kupował w latach 20. ubiegłego wieku za pieniądze zarobione przy rozwożeniu gazet. W czasie drugiej wojny światowej, będąc już studentem, miał już tysiące krążków, a wśród nich rzadkie nagrania Louisa Armstronga, Bixa Beiderbecke’a czy Duke’a Ellingtona.

W latach 80. rozpoczął przegrywanie płyt na kasety. Wszystkie zostały pieczołowicie opisane i opatrzone osobistym komentarzem Nivena, dzięki czemu zgromadzony materiał ma wręcz encyklopedyczną wartość. W 2013 roku kolekcja zawarta na 650 kasetach i podarowana na rzecz Foxborough High School Jazz Program dostała się w ręce kompetentnego archisty Kevina J. Powersa, który przystąpił do jej digitalizacji. Dzięki tej pracy muzyka zebrana przez zmarłego w 1991 roku Davida W. Nivena dostępna jest teraz w portalu Archive.org m.in. w plikach WAVE i FLAC, a także poprzez torrenty. Legalnie i bezpłatnie!

W sumie to 1000 godzin muzyki oraz 1378 plików WAV o łącznej wadze 637 GB i 691 skanów z opisami. Nagrania zostały przetransferowane za pomocą magnetofonu TEAC AD-500, karty dźwiękowej SoundBlaster oraz programu GoldWave. Ich jakość techniczna jest zaskakująco wysoka, wartość zaś historyczna i muzyczna – nie do przecenienia. Są tu wczesne nagrania takich legend, jak Miles Davis, Thelonious Monk, Charlie Parker, Duke Ellington, Django Rheinhardt, Coleman Hawkins, Frank Sinatra, Louis Armstrong, Ben Webster, Sidney Bechet czy Art Tatum.

Kolekcja THE DAVID W. NIVEN COLLECTION OF EARLY JAZZ LEGENDS 1921-1991 znajduje się tutaj.

Frank_Sinatra_Tape_1_1940

Kategorie: ŁADOWNIA, MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj