TOP 10 GLOBAL RECORDING ARTISTS 2015

TOP 10 GLOBAL RECORDING ARTISTS 2015
Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego IFPI opublikowała listę 10 najpopularniejszych muzyków 2015 roku

Na czele – zgodnie z przypuszczeniami – znalazła się Adele. To zasługa wyśmienitej sprzedaży jej najnowszego albumu „25”, który miał premierę w październiku ubiegłego roku. Na całym świecie sprzedał się w ponad 15 mln egzemplarzy. Singiel „Hello” był numerem jeden w ponad 30 krajach, w tym m.in. w USA, Niemczech, Francji, Włoszech, Australii i Wielkiej Brytanii.

Zestawienie przygotowane przez IFPI uwzględnia wszystkie formaty muzyczne – nośniki fizyczne, streaming oraz pliki.

W poprzednich latach zwycięzcami byli: One Direction oraz Taylor Swift.

Drugie miejsce na liście IFPI zajął Ed Sheeran. W ubiegłym roku był trzeci. Popularność Brytyjczyka jest związana z wydaną w czerwcu 2014 r. płytą „X”. To ona sprawiła, że muzyk latem ubiegłego roku wyprzedał trzy koncerty na stadionie Wembley. Dzięki sukcesom mógł założyć własną wytwórnię Gingerbread Man Records, która jest częścią Atlantic Records UK. Artysta do swoich wielu tytułów w ostatnim czasie mógł dołożyć tytuł muzyka cieszącego się największym powodzeniem w streamingu – w Spotify jego utwory były już odtwarzane ponad 3 miliardy razy. Tylko w ubiegłym roku w serwisie tym konto Sheerana powiększyło się o 59 mln streamów.

Trzecie miejsce należy do Taylor Swift. Wydany w październiku 2014 album „1989” ciągle sprzedaje się znakomicie – w końcu 2015 r. w USA osiągnął wynik 5,5 mln egz. W ubiegłym roku Taylor odbyła też globalną 85-koncertową trasę, podczas której gościnnie grali z nią m.in. Sheeran i The Weeknd. Tour zakończony w grudniu był najbardziej dochodową trasą roku.

TOP 10 GLOBAL RECORDING ARTISTS 2015

1. Adele
2. Ed Sheeran
3. Taylor Swift
4. Justin Bieber
5. One Direction
6. Coldplay
7. Maroon 5
8. Sam Smith
9. Drake
10. The Weeknd

źródło: IFPI

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj