TOP TEN: HI-FI REVIEWS

TOP TEN: HI-FI REVIEWS


foto: NADA SURF

Gdzie w sieci szukać darmowych i w miarę wiarygodnych recenzji sprzętu hi-fi i hi-end? Poniżej lista 10 najlepszych – naszym zdaniem – stron i magazynów internetowych poświęconych m.in. audio

W audiofilskim półświatku słowo „recenzja” jest zazwyczaj sygnałem do rozpoczęcia 12-rundowego pojedynku bez żadnych reguł.

W niebieskim narożniku pojawia się drużyna, która uważa recenzowanie sprzętu audio za wyjątkowo perfidną formę oszustwa zdeprawowanych degeneratów (czytaj: sprzedajnych dziennikarzy), przy których seryjni mordercy i osiedlowi gwałciciele wydają się ludźmi o normalnych parametrach. Drużyna niebieska odmawia autorom recenzji wszelkich kwalifikacji etycznych i oskarża ich o to, że na miejscu każdej katastrofy lotniczej kradliby portfele i doduszali ofiary.

W czerwonym narożniku na hasło „recenzja” natychmiast stawia się reprezentacja audiofilskiej inteligencji, która – broniąc honoru piszących – w dialektycznym ferworze nie omieszka wytknąć „niebieskim” chamstwa, matołectwa, brudnych paznokci i nieświeżego oddechu. Dysponując werbalną przewagą „czerwoni” mogliby bez trudu prowadzić do ugodowych konkluzji, ale przecież oni wiedzą najlepiej, że w walce dobrego ze złym musi chlusnąć krew.

Najciekawsze, że jedni i drudzy zawsze pod kołderką trzymają jakiś magazyn z recenzjami. Bo magazyny z recenzjami są potrzebne – choćby do zrobienia wstępnego rozeznania.

Całkiem natomiast niepotrzebne są płatne magazyny audio. I recenzje tzw. forumowiczów, w których czuć pot, znój, mozół i łojotok.

A teraz do rzeczy. Oto 10 najlepszych – w naszej opinii – stron z darmowymi recenzjami sprzętu audio.

1. cnet.com
Serwis należący do amerykańskiego giganta mediowego CBS, poświęcony elektronice użytkowej. W części Home Audio – tysiące recenzji i setki rekomendacji. Warto zaglądać do blogu Steve’a Guttenberga, jednego z najbardziej rozpoznawalnych krytyków audio na świecie.

2. techradar.com
Brytyjski serwis poświęcony nowym technologiom. Sekcja Hi-Fi i Audio oferuje w tej chwili ponad 1800 różnych recenzji, a wśród nich np. recenzję najnowszych B&W 802D autorstwa Paula Messengera z Hi-Fi Choice.

3. avguide.com
Witryna należąca do wydawcy magazynów „The Absolute Sound” oraz „Hi-Fi+”. Nie wszystkie recenzje są dostepne, ale i tak katalog jest wystarczająco obszerny. Warto zwrócić uwagę na przewodniki, zwłaszcza na „The Absolute Sound/Hi-Fi+ Guide to Vinyl Playback”

4. stereophile.com
Amerykański miesięcznik regularnie rozbudowuje swoje archiwum, i to nie tylko o recenzje, które pojawiają się w sieci (nie wszystkie) z miesięcznym opóźnieniem w stosunku do wydania papierowego. Tutaj piszą najlepsi. m.in. Michael Fremer, Art Dudley i Sam Tellig.

5. whathifi.com
Tematyka audio zajmuje tu objętość adekwatną do wielkości tego rynku na rynku elektroniki użytkowej, a więc niewielką. Mimo to sporo pożytecznych recenzji, zwłaszcza sprzętu firm z branżowego mainstreamu. Wielu audiofilów kpi ze zdawkowości brytyjskich recenzentów, tak jakby słowotok był zaletą.

6. tonepublications.com
Pod tym adresem publikowany jest pełnowartościowy magazyn audiofilski (za darmo) TONE AUDIO. Sporo o muzyce (koncerty i płyty), dużo o sprzęcie, czasami o innych przyjemnościach. Redagowany z dużym wyczuciem.

7. 6moons.com
Ciekawa strona, choć raczej dla miłośników sprzętu ezoterycznego. Trudno chyba o lepszy wybór niszowego sprzętu niż tutaj. Recenzje bardzo nierówne, głównie ze względu na różny poziom umiejętności pisarskich oraz brak wyraźnej linii redakcyjnej, co dla wielu może być sporą zaletą.

8. enjoythemusic.com
Prócz całkiem sensownych i wiarygodnych krytyk, sporo innych atrakcji, m.in. fotorelacje z wystaw, dużo ciekawych linków i dobra część niusowa.

9. positive-feedback.com
Internetowy dwumiesięcznik. Recenzje plus sporo materiałów o charakterze poradnikowym. Rzetelnie, bez szczególnych uniesień. Rzecz zorientowana na amerykańskiego odbiorcę.

10. audaud.com
Duże archiwum z recenzjami audiofilskich zabawek, ale najciekawsze tutaj są chyba recenzje płytowe. Wielka obfitość oraz różnorodność nośników. Bardzo porządnie redagowane są artykuły poradnikowe, np. o akcesoriach dla winylowców.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj