W POLSCE JEST FYNE

W POLSCE JEST FYNE
Nowa szkocka marka na polskim rynku hi-fi. Dystrybutorem kolumn Fyne jest firma E.I.C

Fyne Audio Limited, to stawiający w świecie audio pierwsze kroki producent pochodzący ze Szkocji. Firma jest nowa, ale tworzący ją 7 osobowy zarząd ma długie i bardzo bogate doświadczenie w świecie Hi-Fi i Hi-End, wynoszące łącznie ponad 200 lat. Inżynierowie odpowiedzialni aktualnie za Fyne Audio pracowali ze sobą co najmniej 10 lat, a niektórzy z nich znają się znacznie dłużej. W pierwszych wprowadzonych na światowy rynek produktach firmy widać szereg nowości technologicznych i świeżych rozwiązań technicznych podnoszących jakość reprodukowanej muzyki na nowe poziomy.

Nowe technologie:

– IsoFlare ™ Fyne Audio to nazwa przetwornika akustycznego mającego wszelkie cechy punktowego źródła dźwięku. W środku pełnopasmowego agregatu znajduje się falowód wyprowadzający dźwięk generowany przez ukrytą kopułkę wysokotonową. Perfekcyjne „sklejenie” momentu, w którym faktycznie dźwięki o różnych częstotliwościach, wytwarzanych przez dwie współpracujące membrany, opuszczają głośnik, pozwoliło na wytworzenie nieprawdopodobnie realistycznego obrazu stereofonicznego. Muzyka brzmi jakby wychodziła z jednego punktu w przestrzeni.

Kosz przetwornika IsoFlareTM wytwarzany z aluminium jest sztywny i pozbawiony wszelkich wibracji. Membrana głośnika niskośredniotonowego wytworzona jest z włóknistej celulozy.

Kopułka, obsługująca zakres wysokotonowy, zbudowana jest z tytanu, a napędza ją wentylowany megnes neodymowy, co chroni system przed powstawaniem kompresji powietrza. To pozwala uzyskać przesunięcie rezonansu układu znacznie poniżej wykorzystywanych częstotliwości. Unikalna geometria falowodu ułatwia zachowanie płaskiej charakterystyki promieniowanych częstotliwości i pozwala uniknąć wewnętrznych odbić.

– BassTrax ™ Fyne Audio to technika stosowana w modelach: flagowym F1 i konstrukcjach serii F500. Jest to system portów wyprowadzający powietrze z obudów w kierunku podłogi. W końcowym etapie do rozpraszania basu wykorzystywane są poziome listwy. Pozwala to rozszerzyć zakres efektywnego funkcjonowania systemu i oddziałuje na membranę głośnika jak tłumik mechaniczny.

Poniżej otworu wentylującego obudowę znajduje się profilowany dyfuzor zamieniający płaskie czoło fali opuszczającej tunel, w falę rozszerzającą się do postaci sferycznej i opuszczającej konstrukcję już w kącie 360˚. W ten sposób energia akustyczna pochodząca od tylnej, niewidocznej strony membrany, przekazywana jest efektywnie i równocześnie całemu powietrzu znajdującemu się w pokoju. Ten sprytny układ dodatkowo sprawia, że ustawienie kolumn głośnikowych Fyne Audio w pomieszczeniu odsłuchowym jest mniej krytyczne, niż ma to miejsce w przypadku zestawów z tradycyjnym tunelem bass reflex.

– FyneFlute ™ Fyne Audio to technologia budowy górnego zawieszenia membrany. Dzięki niewielkim wyżłobieniom, tworzącym niejednorodną strukturę tworzywa, uzyskano eliminację szkodliwego blokowania wychyłu membrany, zmniejszenie podbarwień reprodukowanego dźwięku i zapewnienie większej dokładności w odwzorowaniu muzyki.

W ofercie firmy znajdują się aktualnie trzy serie produktów.

We flagowej seria F1, znajdują się trzy wzorcowe produkty: F1-12, F1-10, F1-8 wykorzystujące pełnozakresowe przetworniki IsoFlareTM o wysokiej efektywności. Ich cechą charakterystyczną jest stosowanie w częściach wysokotonowych kopułek tytanowych o znacznych średnicach wynoszących nawet 75mm. Pozwoliło to zastosować niespotykanie niskie częstotliwości podziału pasma (nawet 750Hz). Dzięki temu, krytyczny dla jakości odtwarzania, zakres wyższych średnich i wysokich częstotliwości przetwarzany jest bez filtrów elektrycznych co skutkuje niespotykaną: czystością, dźwięcznością i detalicznością reprodukowanego dźwięku.

Wykończenie: czarny/biały na wysoki połysk, walnut

W skład serii F500 wchodzą cztery konstrukcje. Podłogowe F502 i F501, podstawkowa F500 oraz głośnik centralny F500C. Środkowa seria jest dla konstruktorów bardzo ważna gdyż to właśnie w tym kolumnach zastosowano wszystkie nowoczesne rozwiązania technologiczne właściwe dla Fyne Audio.

Wykończenie: czarny/biały na wysoki połysk, walnut

W skład najtańszej serii F300 wchodzi aż pięć modeli. Podłogowe F303 i F302, podstawkowe F301 i F300 oraz głośnik centralny F300C. Produkty serii F300, przeznaczone są dla początkujących miłośników dźwięku Hi-Fi/Hi-End, ale niczym nie ograniczają naturalności reprodukowanego dźwięku, wręcz przeciwnie są wyznacznikiem poziomu jakości w tym przedziale cenowy.

Wykończenie: black ash, dark walnut, light oak.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj