WILSON Studio 7 i Studio 3

WILSON Studio 7 i Studio 3
Nowa seria kolumn głośnikowych ze studiem w tle

Kolumny Studio zapoczątkowały nową linię wśród rozwiązań głośnikowych marki Wilson. Są one przeznaczone do domowych zestawów stereo klasy hi-fi. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne zaczerpnięte zostały z profesjonalnych monitorów studyjnych. To nowe dla marki Wilson podejście zapewnia zarówno naturalną i precyzyjną reprodukcję dźwięku, a nowa stylistyka wzbudza zaufanie swoimi profesjonalnymi konotacjami.

Charakterystycznym elementem wspólnym kolumn podłogowych Studio 7 i podstawkowych Studio 3 jest przetwornik wysokotonowy z 28-milimetrową, miękką kopułką, osadzony głęboko w dużej, bo 5-calowej tubie z włókna szklanego, równo dystrybuującej dźwięk. Przetwornik zbudowano w oparciu o mocny magnes neodymowy. Całość tworzy rozwiązanie akustyczne sprawdzone w najlepszych studiach, teraz udostępnione użytkownikom domowym. Układ akustyczny współtworzą też dwa 5-calowe przetworniki średnio-niskotonowe w Studio 7 (i jeden w Studio 3) osadzone w konstrukcji kosza z odlewu aluminiowego. Membrany z Kevlaru z wyraźnymi przetłoczeniami powierzchni dodatkowo wzmacniającymi sztywność konstrukcji, współpracują z dużymi magnesami o wadze ponad 280 g. Port systemu Bass-reflex z zaokrąglonymi końcami u wylotu został osadzony z tyłu obudowy w obu przypadkach.

Zgrabne i jednolicie wyglądające obudowy obu kolumn skonstruowane zostały w oparciu o grube płyty MDF oklejone wysokiej jakości winylem o rysunku drewna orzechowego (Walnut), bądź wpadającego w czerń dymionego dębu (Smoked Oak).

W przypadku podłogowego Studio 7, obudowa osadzona może być na dokręcanych dużych, stożkowych kolcach z aluminium. Tu również w zależności od wersji kolorystycznej obudowy, dla wykończenia orzechowego przeznaczone są kolce trwale barwione w kolorze mosiądzu, a czarne w kolorze srebrny. Zestaw kolców uzupełniają płaskie podkładki zabezpieczające podłogę przed zniszczeniem. Ten sam zabieg kolorystyczny dotyczy aluminiowego emblematu z logo Wilson umieszczonego poniżej przetworników i linii dolnej krawędzi przetworników w Studio 7, a w mniejszych kolumnach jest umieszczony bezpośrednio na jednej z maskownic w jej dolnej części.

W kolumnach Studio zastosowano nietypowe rozwiązanie maskownic. Zamiast jednej, dużej powierzchni maskującej, w Studio 7 występują trzy niezależne maskownice zakrywające sam obrys każdego z trzech przetworników. Są one mocowane magnetycznie do zewnętrznych obręczy koszy. Spełniają one tym samym podstawową funkcję osłonową i przeciw kurzową, ale same są również elementem wzorniczym kolumn uwydatniając na froncie rysunek drewna, gdy są założone. Kolor jest również uzależniony od wykończenia obudowy – czarny materiał transparentny akustycznie dla czarnych kolumn, a ciemnobeżowy, wpadający w starzone złoto dla kolumn orzechowych. Dodatkowo niewielkie rozmiary maskownic ułatwiają ich składowanie, gdy nie są używane, co zwykle przy tradycyjnych konstrukcjach bywa kłopotliwe dla użytkowników.

Z tyłu obudowy w dolnej jej części umieszczony jest aluminiowy panel z osadzonymi na wprost, pojedynczymi terminalami kablowymi o pozłacanej powierzchni styków. Terminale o dużych, przeźroczystych nakrętkach z oznaczeniem polaryzacji ułatwiają mocowanie przewodów głośnikowych zarówno niezakończonych, jak i pre-terminowanych typu banan lub widły.

Wspomniany wcześniej aluminiowy panel anodyzowano na czarno, dając efekt szczotkowanego metalu, dzięki temu stając się integralną częścią stylistyki kolumn. Już na pierwszy rzut oka całość kolumny upewnia użytkownika o wysokiej jakości użytych materiałów i dbałości producenta o szczegóły.

Najważniejsze informacje dotyczące identyfikacji kolumn i ich zasadniczych parametrów użytkowych wydrukowano zgodnie ze schematem kolorystycznym każdego z dwóch wykończeni obudów. Dołożono starań, by zarówno użyte materiały i staranność montażu zasługiwała na dodatkowe wyróżnienie oznaczeniem „Developed and Engineered in Denmark”, co daje jasny sygnał o współpracy marki Wilson z doświadczonym biurem konstrukcyjnym z kraju, z którego pochodzi znacząca część uznanych marek głośnikowych na świecie.

Dzięki swoim walorom technicznym i nowoczesnej konstrukcji, kolumny Wilson Studio 7 są bardzo dobrym wyborem dla entuzjastów audio, którzy chcą doświadczyć swoich nagrań w sposób naturalny i zamierzony przez producenta i artystę. Studio 3 mają podobne aspiracje jak ich więksi bracia, dając możliwość użycia w mniejszych pomieszczeniach.

Dane techniczne:

Model Studio 7 Studio 3
Konstrukcja Kolumna podłogowa Kolumna podstawkowa
Pasmo przenoszenia [+/- 3] dB [Hz]: 40-20 000 Hz 50-20 000 Hz
Czulość [2.83 V/1 m] [dB]: 91 dB 89 dB
lmpedancja [omy]: 4-8 omów 4-8 omów
Maksymalny poziom SPL [dB]: 110 dB 108 dB
Rekomendowana moc wzmacniacza [W]: 40-150 W 30-100 W
Częstotliwość odcięcia [Hz]: 2 800 Hz 2 400 Hz
Przetwornik wysokotonowy: 1″ (28mm) miękka kopułka 1″ (28mm) miękka kopułka
Przetwornik nisko-średniotonowy: 2 x 5,5″ 1 x 5,5″
System, typ obudowy: Bass Reflex Bass Reflex
Wejście/-a podłączeniowe: Single Wire Single Wire
Akcesoria dołączone do zestawu: Duże kolce stożkowe z podkładkami Gumowe podkładki
Wymiary produktu S x G x W [mm]:  195 x 295 x 985 173 x 245 x 288
Waga netto 1 sztuki [kg]:  13,90 3,60

Kolumny Studio 7 są już dostępne w sprzedaży w cenie detalicznej 1999 zł/szt. (3998 zł za parę), a Studio 3 1199 zł/szt. (2398 zł za parę).

Jak pozostałe pasywne kolumny głośnikowe, oba modele serii Studio są objęte promocyjną ofertą 10-letniej gwarancji we wszystkich krajach dystrybucji marki do końca 2022 roku.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj