WINYL W KOSMOSIE

WINYL W KOSMOSIE
Szykuje się nieziemska impreza. 30 lipca po raz pierwszy w historii wszechświata w kosmosie zostanie odtworzona płyta winylowa. Sprawcą zamieszania jest Jack White, amerykański rockman i zaprzysięgły fan analogu.

Icarus Craft, specjalnie zaprojektowany gramofon do odtwarzania płyt winylowych w kosmosie, poleci w pozaziemską przestrzeń na balonie stratosferycznym zaprojektowanym przez Kevina Carrico, który pracował m.in. dla NASA. Tego rodzaju stratostaty wzlatują na pułap 20-40 km. Po osiągnięciu progu kosmosu zostanie podjęta próba reprodukcji muzyki z pokrytego złotem mastera płyty Carla Sagana „A Glorious Dawn”. W ten sposób Jack White chce uczcić 7-lecie wytwórni The Third Man oraz 3-milionowy egzemplarz płyty winylowej wypuszczonej przez tę firmę. Misję można będzie obserwować na żywo podczas biletowanych imprez w dwóch siedzibach The Third Man – w Nashville (Blue Room) i Detroit (Cass Corridor). Start balonu z gramofonem na pokładzie – o godzinie 11.00 CST, czyli 19.00 naszego czasu. Cała akcja będzie również transmitowana na stronie internetowej wytwórni.

icarus-craft

Dla porządku dodajmy, że pierwsza analogowa płyta została wystrzelona w kosmos w 1977 razem z sondą kosmiczną Voyager 1. Jest przeznaczona dla obcych cywilizacji, ale nie wiadomo, czy już do nich dotarła i została przesłuchana. Złoty dysk zawiera m.in. muzykę Bacha, odgłosy natury oraz zdjęcia naszej planety i jej przedstawicieli. Materiał trwający 2 godziny został starannie wyselekcjonowany przez komisję pod przewodnictwem Carla Sagana, astronoma i propagatora nauki, który zasłynął w latach 80. ubiegłego wieku jako współtwórca i prowadzący telewizyjną serię „Cosmos”. Ścieżka dźwiękowa do tych programów stała się podstawą nagrań płyty „A Glorious Down”, która w najbliższą sobotę uniesie się w przestworza.

icarus

Kategorie: NOWOŚCI, VINYL

Skomentuj