YAMAHA NS-5000

YAMAHA NS-5000
Flagowe kolumny Yamahy, które nawiązują do złotej ery hi-fi. Komplet kosztuje 67,5 tys. złotych.

Największy na świecie producent urządzeń audio-wideo przedstawia flagowe kolumny głośnikowe. NS-5000 są kolejną konstrukcją w bogatej historii produktów firmy, które kształtowały sposób słuchania dźwięku hi-fi i jednocześnie wyznaczają poziom odniesienia dla referencyjnych modeli głośników.

Model ten, nawiązując do złotej ery hi-fi, za pomocą najnowocześniejszej technologii i wzornictwa wprowadza nas do przyszłości. NS-5000 idzie w ślad za legendarnymi NS-1000M, czego dowodem jest zastosowanie rewolucyjnej konstrukcji głośnika i referencyjny poziom brzmienia.

Zrywając z konwencjonalnymi zasadami, rozwój NS-5000 rozpoczął się od wyboru nowego materiału membran przetworników. Zylon® to syntetyczny polimer, który znacząco odróżnia się swoją charakterystyką akustyczną od jakiegokolwiek innego materiału. O jego wyborze zadecydowaly m.in. niezwykle wysoka wytrzymałość na rozciąganie i szybkość akustyczna. Zaletą jest również możliwość odwzorowania dźwięku porównywalna z potencjałem berylu, ale przy jednoczesnym ograniczeniu rezonansu nieodłącznego w przypadku tak twardego materiału. Efektem jest niesamowicie liniowa odpowiedź częstotliwościowa, wyrównana charakterystyka barwowa i akustyczna szybkość w całym zakresie odtwarzanych częstotliwości. Gwarantuje to komfortowy odsłuch i zapewnia precyzyjne, doskonałe odwzorowanie dźwięku.

W modelu NS-5000 Zylon® użyty został do przygotowania membran każdego z trzech przetworników wysokotonowego, średniotonowego i niskotonowego. Yamaha rozpoczęła prace z Zylonem jako materiałem membrany w 2008 r. i za pomocą modelu NS-5000 wprowadza pierwszą na świecie konstrukcję, w której wszystkie głośniki mają membrany wykonane z tego materiału. Na szczególną uwagę zasługuje potężny głośnik niskotonowy o średnicy aż 300 milimetrów. NS-5000 jest 3-drożną kolumną z systemem bass-reflex. Tunel wentylacyjny wyprowadzony został na tylnej ściance i wykorzystuje autorskie rozwiązanie Yamahy – Twisted Flare Port.

 

Projektując najnowszą kolumnę głośnikową konstruktorzy podeszli w nowatorski sposób do sposobu rozpraszania niepożądanego rezonansu tubowego pojawiającego się za głośnikami wysoko- i średniotonowym. Specjalnie opracowana komora R.S. Chamber (Resonance Suppression Chamber), wykorzystując autorską analizę akustyczną, pozwala wyeliminować rezonans tubowy i uzyskać wyższą rozdzielczość odtwarzanego dźwięku dzięki ograniczeniu potrzeby stosowania dużej ilości materiałów dźwiękochłonnych wewnątrz obudowy. Ponadto konstruktorzy zastosowali nowy akustyczny tłumik drgań, zaprojektowany specjalnie dla NS-5000. Jego zadaniem jest złagodzenie fal stojących bez potrzeby wykorzystywania dużej ilości materiału wytłumiającego.

Szukając optymalnego materiału na samą obudowę projektanci sięgnęli po laminowane panele z białej brzozy z wyspy Hokkaido. Drewno to zostało wybrane ze względu na swoją mechaniczną wytrzymałość i właściwości akustyczne. Wykorzystując niezrównane doświadczenie Yamahy w pracy z drewnem konstruktorzy zagwarantowali najwyższą jakość struktury obudowy. Potwierdzeniem klasy produktu jest luksusowe wykończenie fortepianowe, które powstało przy użyciu takiej samej farby, podkładu i procesu polerowania jak w przypadku światowej klasy fortepianów Yamaha.

NS-5000 dostarczane są wraz ze specjalnie opracowanymi dla tego modelu podstawkami SPS-5000. Wyposażone w wytrzymałe nogi z aluminium zapewniają kolumnom niesamowitą stabilność i pozwalają uzyskać optymalne brzmienie. Nogi mają lekko zakrzywioną powierzchnię i są zamocowane pod kątem 42 stopni w stosunku do górnej płyty. Pozwala to skutecznie minimalizować efekt odbicia dźwięku od głośnika. Każda z podstawek waży 8 kg i wyposażona jest w stalowe kolce umożliwiające regulację wysokości. W miejsce kolców użytkownik może zastosować gumowe nóżki.

Kolumny głośnikowe NS-5000 są już dostępne w sprzedaży. Cena detaliczna pary monitorów razem z podstawkami wynosi  67 500 zł.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj