ZAPROSZENIE NA KONCERT

ZAPROSZENIE NA KONCERT
Zapraszamy na niecodzienne wydarzenie - koncert klawesynistki Małgorzaty Sarbak połączony z promocją wydanego przez nią kompletu partit Jana Sebastiana Bacha Niewiarygodne, ale to pierwsza nagrana i wydana w Polsce pełna edycja tych dzieł. Tym większa okazja, by udać się na promocyjny recital, który odbędzie się w środę 26 czerwca w warszawskim klubie barStudio (Pałac Kultury i Nauki) o godz. 21. Wstęp bezpłatny. Szczegóły - poniżej

Premiera debiutanckiej płyty Małgorzaty Sarbak (wydawnictwo Lado ABC przy wsparciu Narodowego Instytutu Audiowizualnego NInA) miała miejsce 17. czerwca. Album zawiera komplet sześciu partit Bacha na trzech CD i jest to pierwsze w Polsce kompletne wydanie tych właśnie partit. O partitach pierwszy biograf Bacha, Nikolaus Forkel, napisał: „Nigdy dotąd nie widziano i nie słyszano tak znakomitych kompozycji klawesynowch. I każdy, kto nauczył się dobrze kilku takich utworów, mógł z ich pomocą zrobić w świecie karierę“.

Premierowy koncert promujący płytę Sarbak odbędzie się w środę, 26. czerwca w barStudio (Pałac Kultury i Nauki, Warszawa) o godz. 21. Wstęp na koncert jest wolny, a będzie to z pewnością wydarzenie wyjątkowe i warte uwagi zarówno pasjonatów muzyki klasycznej, jak i mediów.

Notka koncertowa

Partit klawesynowych Johanna Sebastiana Bacha jest sześć i wszystkie są piękne. Taki kunsztowny zbiór afektów ubranych w tańce, lamenty i popisy. Zwiewne menuety, namiętne sarabandy, skoczne gigi i przekorne couranty. I wszystkie poukładane, bez przypadku i błędu w wyliczeniach, bo Bach był też naukowcem. Wszystkie rewolucyjne, wyznaczające nową jakość, bo Bach był też wynalazcą.
Skomponował je na przestrzeni kilku lat, uszeregował według tonacyjnego klucza i wydał jako Clavir Übung. Opus I. A działo się to w 1731 roku w Lipsku, gdzie był kantorem u św. Tomasza, komponował kantaty co niedzielę i animował życie kulturalne koncertując z prowadzonym przez siebie Collegium Musicum w kawiarni Zimmermanna. Tam też, słuchacze cotygodniowych koncertów mieli to szczęście podziwiać Partity w wykonaniu samego autora.
Małgorzata Sarbak

Biografia

Małgorzata Sarbak, klawesynistka, pedagog (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fr. Chopina w Warszawie – Sekcja Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej). Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, studiowała w Bostonie (New England Conservatory, J. Gibbons). Otrzymała szereg stypendiów na kursy mistrzowskie, które prowadzili: H. Dreyfus, B. van Asperen, J. Van Imerseel, K. Haugsand, J. Ogg, M. van Delft, R. Hill, W. Kłosiewicz (Francja, Austria, Belgia, Niemcy, Włochy, Polska). Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, które wytypowało ją do reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie EBU „New Talent” 2005 w Bratysławie. Jako solistka koncertowała i nagrywała z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Morphing Chamber Orchestra (współpraca z Andreasem Schollem) podczas wielu festiwali w Polsce i za granicą (m.in. Nantes, Bilbao, Tokio, Berlin). Oprócz typowego dla klawesynu repertuaru XVII i XVIII wieku, interpretuje również dzieła klawesynowej muzyki współczesnej. W 2010 roku dokonała światowej prapremiery utworu Pawła Szymańskiego na klawesyn solo “Les Poiriers en Pologne ou une Suite de Pieces Sentimentales de Clavecin faites par Mr Szymanski”. W 2011 roku, na zaproszenie niemieckiego pianisty Tobiasa Kocha, zagrała koncerty w zamku w Bad Krozingen (Niemcy), mając do dyspozycji słynną kolekcję instrumentów historycznych. Występy te zaowocowały w propozycje fonograficzne oraz kolejne zaproszenia koncertowe. Małgorzata tworzy także muzykę do spektakli teatralnych (Teatr Dramatyczny w Warszawie: „Daleko od Wichrowych Wzgórz”; Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu: „Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim“, „Na Boga!“). Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową (spektakl baletowy „Tańczmy Bacha”). Pracuje podczas Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie.

Uwielbia koncertować także w miejscach nietypowych dla muzyki klasycznej docierając w ten sposób do zupełnie innej publiczności i przekonując ją jednocześnie, że muzyka ta nie musi być poważna i nudna. W warszawskich klubokawiarniach (Chłodna 25, Nowy Wspaniały Świat, Pardon To Tu) dała już wiele koncertów zarówno solowych jak i kameralnych, zapraszając do współpracy nie tylko specjalistów z dziedziny stylowego wykonawstwa muzyki dawnej (m. in. koncerty klawesynowe J. S. Bacha z Marcinem Maseckim na pianinie).

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj