ZDOLNOŚCI ADAPTACYJNE

ZDOLNOŚCI ADAPTACYJNE
Zastanawiasz się, czy warto inwestować w poprawę akustyki pomieszczenia odsłuchowego? Jeżeli szukasz przekonujących argumentów, zapoznaj się z wynikami testu, który przeprowadziła firma Wood Equalizer, będąca producentem specjalistycznych paneli akustycznych.

Film podsumowujący ten eksperyment ukazuje różnicę pomiędzy pogłosem pomieszczenia niezaadaptowanego akustycznie a pogłosem tego samego pomieszczenia potraktowanego panelami akustycznymi Wood Equalizer.

W pokoju odsłuchowym został zainstalowany wysokiej klasy system hi-fi oraz sprzęt nagraniowy. Mikrofony zostały ustawione w pozycji typowej dla techniki mid-side, która pozwala uzyskać zapis imitujący wrażenia, których doznawałby słuchacz siedzący na sofie.

Następnie, przy ustalonej głośności zestawu audio (wzmacniacz plus głośniki stereo ), odtworzono kilka utworów muzycznych, które zostały nagrane przez mikrofony zainstalowane na sofie.

 

W kolejnym etapie na ścianach, suficie i w rogach pomieszczenia zostały zainstalowane panele akustyczne. Przy identycznych ustawieniach mikrofonów i systemu hi-fi nagrania zostały powtórzone.

Ponieważ w większości domowych pokojów hi-fi miejsce odsłuchu znajduje się na kanapie z tyłu pomieszczenia, zdecydowano się nie umieszczać mikrofonów w idealnym miejscu odsłuchowym, czyli tzw. sweet spot.

Test pokazuje, że zmniejszenie pogłosu pomieszczenia zdecydowanie poprawia klarowność brzmienia w środku i górze pasma. Co więcej, nawet niskie częstotliwości stają się wówczas bardziej obecne, a ogólne wrażenie z brzmienia staje się o wiele przyjemniejsze.

Sprzęt użyty w teście

Advance Acoustic X-I60
Wilson Benesch Square Two
Ansuz Acoustic Speakz Diamond
Neuman U87 ( mid-side recording )
Focusrite Forte (audio interface)

18 Wood Equalizer Standard
8 Wood Equalizer Corner
6 WE Bass Trap Deluxe
6 WE Bass Trap
2 Wood Equalizer Circle

Ściany
Podłoga z wykładziną dywanową
Drewniany sufit (boazeria)
Skórzana sofa

Muzyka: „Freak Of Nature”
Utwór: „Megalomaniak” z płyty „Fabryka Zła”

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj