SONO PERFECT KWIECIEŃ 2013

SONO PERFECT KWIECIEŃ 2013
Płyty, które dla lubowników muzyki i dobrego brzmienia mogą być przeżyciem silniejszym niż wycieczka na orbitę z trzecią prędkością kosmiczną


Karol Lipiński. Selected Works. Konstanty Andrzej Kulka. CD Accord. 6 CD. Wariacje, ronda, polonezy, fantazje, tria i duety mało obecnie znanego polskiego kompozytora i wirtuoza skrzypiec Karola Lipińskiego  (1790-1861), który nie ma w historii muzyki szczególnie eksponowanego miejsca, co jest wielką niesprawiedliwością wobec jego talentu i dokonań, albowiem pozostawił mnóstwo świetnych utworów, dorównujących choćby napisanym przez Paganiniego i wymagających najwyższego kunsztu skrzypcowego. Boks wydany niedawno przez wytwórnię CD Accord to 6 wyjątkowych płyt nagranych w Filharmonii Warszawskiej. Realizatorzy świetnie uchwycili soczyste brzmienie instrumentu Kulki oraz towarzyszących mu muzyków i przestrzenność sali koncertowej. Cześć utworów zarejestrowano w Studio S2 Polskiego Radia w Warszawie.


Waiting for Benny. A Tribute to Benny Goodman. Julien Herve, clarinet. NAXOS. 1 CD. Kameralistyka z klarnetem w roli głównej. Bohaterowie są tutaj dwaj – Benny Goodman, który stał się inspiracją dla tej płyty oraz świetny Francuz Julien Herve. Niewiele brakowało, aby ten młody człowiek został fizykiem, na szczęście porzucił tę dyscyplinę dla instrumentu będącego chyba nie mniejszym wyzwaniem dla muzyków niż teoria wszystkiego dla fizyków. W sali paryskiego Konserwatorium utrwalono program składający się m.in. sonaty Poulenca, preludiów Gershwina i „Konstrastów” Bartoka. Ciekawy repertuar oraz sugestywna realizacja dźwięku. Kolejna bardzo wartościowa pozycja Naxosa.


Somewhere. Keith Jarrett, Gary Peacock, Jack DeJohnette. ECM. 1CD. Rejestracja koncertu, który odbył się w znakomitej akustycznie Kultur- und Kongresszentrum w Lucernie 11 lipca 2009. Amerykański Wunderteam zagrał m.in. Bernsteina, Milesa Davisa i Franka Perkinsa, a zrobił to w sposób na tyle przemyślny, by ten popularny repertuar stał się kolejnym dowodem niezmiennie żywej inwencji oraz dobrego smaku chyba najsłynniejszego obecnie tria jazzowego.


Vivaldi con moto. Giuliano Carmignola. Accademia Bizantina. Ottavio Dantone. Archiv Produktion. 1CD. Sześć koncertów Vivaldiego wykonanych na pełnym ogniu z pełnym poszanowaniem dla nieskończenie wielu wyrafinowanych rozwiązań, nieoczekiwanych zwrotów i bogactwa technik. Pełnokrwista reżyseria dźwięku z imponującą dynamiką oraz przekonywającym realizmem. Płyta, przy której nagrywaniu wszystko się udało. Słychać nawet, że wino do obiadu musiało być najwyższych lotów.


Andreas Staier. Pour passer la melancolie. Harmonia Mundi. 1CD. Koncept tej płyty osnuty jest wokół motywu melancholii i marności świata przewijający się w twórczości kompozytorów baroku. Muzyka pochodzi z dorobku takich artystów, jak Froberger, D’Anglebert, Fischer, Muffat i Louis Couperin. Staier, interpretując je, wznosi się na wyżyny subtelności, tworząc klimat głębokiej medytacji i z lekka ucieczkowej refleksji. Miejscem nagrania tej niesamowitej płyty były studia Teldex w Berlinie. Klawesynista wybrał dla siebie anonimowy francuski instrument z końca XVII wieku zrekonstruowany pieczołowicie przez Laurenta Soumagnaca 

Kategorie: PŁYTY

Skomentuj