SONO PERFECT LISTOPAD 2013

SONO PERFECT LISTOPAD 2013
Najbardziej wartościowe płyty ostatnich tygodni. Wybitne pod względem artystycznym, perfekcyjne od strony dźwiękowej


Bach. Matthaus Passion. Akademie fur Alte Musik Berlin. Rene Jacobs. Harmonia Mundi. 2 SACD. Niezwykle intensywna i głęboko medytacyjna wizja Pasji według św. Mateusza. Bezbłędny dobór solistów, stylowa orkiestra, znakomicie przygotowane chóry ustawione przez Jacobsa naprzeciwko siebie. W pełni nowoczesna interpretacja, w której wiedza o tradycji wykonawczej z epoki Jana Sebastiana Bacha służy wyłącznie artystycznej transcendencji. Jedna z najlepszych płyt roku. Płyta najlepiej brzmi w wersji wielokanałowej SACD.


Hindemith. Violin Sonatas. Tanja Becker-Bender. Peter Nagy. Hyperion. 1 CD. Niezbyt często wydawane na płytach sonaty skrzypcowe Paula Hindemitha w znakomitym ujęciu dwojga świetnych muzyków, którym udało się wznieść ponad po części dydaktyczny, a po części retoryczny charakter zaprezentowanych tu utworów. Cztery umieszczone na płycie sonaty oraz Meditation reprezentują pełny dorobek stylistyczny Hindemitha – od późnoromantycznych skłonności po neobarokowy fundamentalizm. Nagranie zostało zrealizowane w słynącej ze zjawiskowej akustyki Jesus-Christus-Kirche w Berlinie.


Vivaldi. Catone in Utica. Il Complesso Barocco. Alan Curtis. Naive. 3 CD. „Kato w Utyce”, opera osnuta wokół afrykańskich zmagań prawnuka Katona z Cezarem, doczekała się wreszcie wybitnej wersji płytowej. We wcześniejszych – m.in. Scimone i Malgoire – szwankowała dramaturgia, a horyzont wykonawczy wydawał się zbyt ograniczony. Alan Curtis w swojej pracy nie pozostawia miejsca przypadkom ani domysłom, prowadzi artystów w sposób jednoznaczny i z energią, która wystarczyłaby na oświetlenie Wenecji w czasie karnawału.


John Corigliano. Conjurer. Vocalise. Alban Symphony. David Alan Miller. NAXOS. 1 CD. Koncert perkusyjny czołowego amerykańskiego kompozytora, w którym solistka – sama Evelyn Glennie – może wykazać się swoim nieprzeciętnym talentem, a twórca popisać niewyczerpaną inwencją. Utwór pochodzi z 2007 roku i jest podzielony na 6 części dedykowanych poszczególnym sekcjom perkusyjnej baterii. Fascynująca wirtuozeria, która zadziwi każdego słuchacza. Uzupełnieniem programu płyty jest wokaliza zamówiona przez Kurta Mazura w 1999 roku dla upamiętnienia końca XX wieku. Perfekcyjne nagranie, które śmiało można wykorzystywać do testowania sprzętu.


Matana Roberts. Coin Coin Chapter Two: Mississippi Moonchile. Constellation Records. 1 CD. Druga płyta amerykańskiej saksofonistki z zaplanowanego na 12 albumów cyklu eksplorującego historię, tradycję i dokonania siedmiu pokoleń Afroamerykanów. To niezwykle ekscytujący, eksperymentalny kolaż, gdzie mieszają się soul, gospel, jazz, awangarda, free, rock, funk, klasyka, a nawet opera. Matana Roberts udziela się w wielu rolach, m.in. jako wokalistka, nadając swojej pracy głęboki kontekst społeczny i muzyczny, w którym powstają doświadczenia wykraczające poza miarę zwykłej ekspresji. Świeże, odkrywcze i przejmujące.

Kategorie: PŁYTY

Skomentuj