POLSKI FENOMEN

POLSKI FENOMEN
Związek Producent Audio-Video ogłosił, że minione półrocze było dla polskiego przemysłu płytowego najlepsze w XXI wieku. Pobite zostały wszelkie rekordy!

Wartość rynku fonograficznego wzrosła aż o 20 procent w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku i wyniosła 110 mln złotych. To spektakularny wynik, który jest fenomenem chyba w skali całego świata, gdzie od lat odnotowuje się rozwój na poziomie 2-3 procent.

Segment cyfrowy skoczył o 13 procent do góry i to nie powinno dziwić, gdyż wszędzie przeżywa rozkwit. Zwyżkę zapewnił streaming, który miał wynik lepszy o 23,42 procent i stanowi już ponad 78 procent sprzedaży cyfrowej. Wartość pobrań muzyki z internetu spadła o ponad 28 procent. Wartość sprzedaży cyfrowej w osiągnęła w pierwszym półroczu 2016 roku poziom prawie 32 mln zł (29 proc. udziału w rynku).

 

 

Najbardziej zaskakujący jest wynik sprzedaży nośników fizycznych – poszybował do poziomu 78 mln złotych, co oznacza wzrost o 23,18 procent! Polska jest chyba jedynym cywilizowanym krajem, gdzie popularność formatów fizycznych, zamiast spadać, w efektowny sposób pnie się do góry. Na tym tle raczej żadną sensacją nie jest rezultat osiągnięty w segmencie winylowym – rynek czarnych płyt wart jest 6,5 mln złotych, czyli o 39,81 procent więcej niż w pierwszym półroczu 2015 r.

 

 

Muzyka polskich artystów sprzedała się lepiej o 42,38 procent. W całym rynku to 40,23 udziałów. Klasyka ma 4,59 procent. Niewiele, ale miłe, że jej sprzedaż pofrunęła o 8,35 procent.

Poniżej – lista  najpopularniejszych albumów w pierwszym półroczu 2016.

 

1 Chandelier Sia SONY MUSIC ENTERTAINMENT POLAND
2 Hymn for the Weekend Coldplay WARNER MUSIC POLAND
3 Zabiorę nas Cleo UNIVERSAL MUSIC POLSKA
4 Ocean Drive Duke Dumont UNIVERSAL MUSIC POLSKA
5 Pomimo burz Antek Smykiewicz UNIVERSAL MUSIC POLSKA
6 El Perdon Nicky Jam & Enrique Iglesias SONY MUSIC ENTERTAINMENT POLAND
7 Don’t be so Shy (Filatov & Karas Remix) Imany MAGIC RECORDS
8 Stressed Out Twenty One Pilots WARNER MUSIC POLAND
9 Bałkanica Piersi INDEPENDENT DIGITAL
10 Naucz mnie Sarsa UNIVERSAL MUSIC POLSKA

 

Na podstawie ZPAV
Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj